mierzeja wiślana

OKOLICA i jej walory przyrodnicze

Teren Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” i jego otuliny ze swoim ogromnym zróżnicowaniem geomorfologicznym prezentuje wyjątkowo bogate walory przyrodnicze, przejawiające się różnorodnością siedlisk roślinności oraz bogactwem flory i fauny. Ze słonecznych plaż, wniesień wydmowych można podziwiać piękne i zarazem kojące krajobrazy. Mierzeja Wiślana jest miejscem lubianym przez ornitologów i miłośników ptaków.

Fachowcy i miłośnicy birdwatchingu wspólnie prowadzą obserwacje, które dostarczają przede wszystkim ważnych informacji nt. awifauny naszego kraju, ale również niezapomnianych emocji, gdy nad głowami przelatują tysiące ptaków.

Mierzeja Wiślana z rezerwatami „Ptasi Raj”, „Mewia Łacha”, „Kąty Rybackie”, „Buki Mierzi Wiślanej”, położona w zasięgu wzroku Wysoczyna Elbląska z tamtejszym parkiem krajobrazowym i położonymi na jego terenie malowniczymi rezerwatami przyrody czy też Żuławy Wiślane z jednym z najciekawszych rezerwatów faunistycznych – „Jezioro Drużno”, mogą stanowić ważne miejsca dla rozwoju ornitologii terapeutycznej, czy terapii lasem.

Fot. Piotr Kamont - Fundacja jestem na pTAK.
Plaża Jantar

Rezerwat „Ptasi Raj”

Rezerwat przyrody na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. W skład rezerwatu wchodzi kilka większych i mniejszych zbiorników wodnych w tym dwa jeziora: Ptasi Raj i Karaś. Na obszarze rezerwatu można spotkać ponad 200 gatunków ptaków, szczególnie przelotnych, drobnych ptaków śpiewających i dużych ptaków wodnych oraz błotnych

Rezerwat „Mewia Łacha”

Rezerwat przyrody Mewia Łacha znajduje się w Gdańsku na terenie Wyspy Sobieszewskiej, został utworzony w 1991 roku. To jedyna w Polsce kolonia rybitw czubatych. Jest także jedynym i stałym miejscem występowania fok! Na piaszczystych plażach zaobserwować można dziesiątki gatunków ptaków, m.in.: biegusa zmiennego, krzywodzioba, piaskowca, krwawodzioba czy siewnice.

Rezerwat „Kąty Rybackie”

Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej w Kątach Rybackich został utworzony w 1957 r. w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej. Znajduje się w części Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z największych w Europie. Ptaki te mają tu znakomite warunki bytowania, nie posiadają praktycznie żadnych naturalnych wrogów.

Rezerwat „Buki Mierzei Wiślanej”

Leśny rezerwat przyrody na Mierzei Wiślanej, o powierzchni 7 ha, na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Ochronie podlega głównie kwaśna buczyna pomorska (prawie 200-letnie buki, dęby, świerki, brzozy) oraz niewielkie płaty olsów.